Nemocnost dětí předškolního věku

23.12.2016 13:04

Nemocnost dětí předškolního věku

Jsem lékařka a sama jsem byla takové to věčně nemocné dítě. Dá se říct, že jsem vyrostla na penicilinu.

A také jsem matka, dnes již dvou dospělých synů. Ale stále ještě dobře si pamatuji, jaké to bylo, když byli často nemocní. Jaký to byl stres pro mne i moje dítě.

Za našich mladých let byla mateřská půl roku a pak ani koruna. Babičky, ještě mladé, v pracovním procesu. A tak nám často nezbylo, než dát dítě do jeslí třeba už v 1.5 roce /což jak dnes vidím, když jsem vědomější, určitě není pro dítě ideální/.

Dnes mají maminky možnost být doma s dítětem déle, což je moc dobře, ale i v dnešní době jsou tlačeny nedostatkem financí chodit do práce. Co si budeme povídat, peníze jsou k životu stále ještě potřeba.

A když jde maminka do zaměstnání, dítě dá do školky a ono / než se promoří/ je stále nemocné, tak je to velký stres pro všechny.

Dítě svojí nemocností často somatizuje, co se děje v rodině. A někdy je to třeba jen přeúzkostlivá maminka, která přenáší svůj strach na dítě, která se sama neumí vyrovnat s tím, že dítě dává do školky a že je stále nemocné a je to pak bludný kruh.

Na zdraví naše i našich dětí mají samozřejmě vliv i stále se zhoršující podmínky života na naší planetě, špatný životní styl a špatná strava. To vše vede k poruchám imunitního systému a nárůstu různých onemocnění v čím dál tím mladším věku.

Mé vlastní zdravotní problémy mne téměř po 30 ti letech klasické medicíny / pracovala jsem na plicním oddělení a pacienti s poruchami imunity byli mým „ každodenním chlebíčkem „/ přivedly k hledání cesty k vlastní úzdravě a k celostní medicíně, které se i nadále věnuji.

Mými klienty jsou velmi často malé děti, které jsou často nemocné, mají anginy, záněty dýchacích cest, záněty středouší, různé alergie, ale i různá autoimunní onemocnění.

Pokud chceme, aby bylo dítě zdravé, je samozřejmě nezbytná změna stravy. Dnešní nadbytek sladkostí a mléčných výrobků ve stravě dětem rozhodně neprospívá.

Důležité je také věnovat péči vztahům v rodině, vytvořit dítěti láskyplný a bezpečný domov.

Velmi dobré zkušenosti u nemocných dětí předškolního věku mám s doplňkem stravy – kolostrem.

Co je to kolostrum?

Kolostrum / mlezivo/  je tekutina, kterou produkují mateřské mléčné žlázy savců krátce před porodem a první dny po porodu.

Je to látka velmi důležitá pro přežití savčího novorozeněte, které se náhle ocitá v prostředí plném bakterií a virů. V kolostru je mnoho velmi prospěšných látek  pro silnou imunitu. Pro děti je to nejpřirozenější zdroj těchto látek. Žádná jiná přírodní látka nemá podobné komplexní složení.

U lidí se některé imunitní faktory nacházejí i v placentě, proto lidské mládě může přežít, i když z nějakého důvodu kolostrum nepřijímá.

V praxi se používá bovinní kolostrum, které je 30-40 x bohatší na biologicky aktivní látky než lidské kolostrum.

Ideální je kombinovat kolostrum s probiotiky.

Kde všude kolostrum pomáhá?

U oslabené imunity , u respiračních i střevních infektů , u alergií, u některých autoimunních onemocněních, po operacích, při hojení ran. Kolostrum i probiotika jsou vhodným doplňkem při antibiotické léčbě.

Kolostrum je možné použít i preventivně  pro  posílení imunity u dítěte při zahájení docházky do školky / nejlepší je začít ho podávat už s předstihem/ nebo v zimě jako prevence chřipky a různých respiračních onemocnění.

Naše děti jsou naše budoucnost.

Moc si přeji, aby to byly zdravé a šťastné děti a aby žily na zdravé planetě Zemi.

Je jen na nás, na každém jednotlivci, jaký bude náš život a v jakém prostředí budeme žít.

Převezměme zodpovědnost za zdraví své i našich dětí i za zdraví naší planety Země.

Začněme každý u sebe. I malá změna na začátku může vést k velkým změnám na konci.

Používejme zdravý selský rozum, ale i srdce a intuici.

Přeji vám všem hodně zdraví

MUDr. Svatava Zatloukalová