Koronavirus, téma posledních dnů

10.03.2020 15:40

Zpráv o koronaviru nám denně media přinášejí víc než dost. Většina z nich vyvolává v lidech hlavně strach a paniku. A tak raději z jiného soudku.
Co kdybychom raději používali zdravý selský rozum.

Všelijakých epidemií tady už bylo mnoho a všechny pominuly.  Téměř každoročně zde máme epidemii chřipky, na kterou je mnohem větší úmrtnost než na koronavirus. Přesto se jí nebojíme. 
Ve zprávách se dozvídáme, kolik lidí denně umírá na koronavirus, ale už nám neříkají, že jsou to většinou staří nebo chronicky nemocní lidé s oslabenou imunitou.
Já osobně považuji za mnohem závažnější epidemii strachu, kterou to vyvolalo.
Strach, stres nám podlamuje imunitu a pak spíše můžeme onemocnět čímkoliv.
Jak se říká, veselá mysl – půl zdraví.

Určitě je na místě se vyhnout cestám např. do Italie, když to není nezbytně nutné, vyhnout se supermarketům a jiným velkým nahromaděním lidí, dodržovat základní hygienická opatření.
Ale určitě není na místě vyvolávat strach a paniku.

Navíc ve Vesmíru se nic neděje náhodou. Vše má nějaký důvod, i když tomu třeba naše mysl nerozumí.  V přírodě se vše děje v zájmu celku a znovunastolení rovnováhy. 
Takže věnujme koronaviru a naší bezpečnosti tolik pozornosti, kolik si zaslouží, ale nepropadejme obavám.

Určitě je na místě podpořit náš imunitní systém, např. výtažky z východoasijských hub, tzv. betaglukany. Já osobně užívám preventivně  Imunobran, pravidelně každou zimu, nejen jako prevenci koronavirové infekce.

A radujme se z nastávajícího jara a ze života, z těch nejobyčejnějších, ale nejdůležitějších věcí a situací, ze zpěvu ptáků, z kapek deště na dosud holých větvích keřů, z prvních květů, které se klubou na trávníku, ze slunečních paprsků, které cítíme ve tvářích. 
Protože čemu věnujeme pozornost, to roste.
Strach nebo radost.  Já dávám přednost radosti.

Krásné dny
MUDr. Svatava Zatloukalová