Klostridiový průjem

30.10.2018 17:19

Antibiotika pomáhají, ale mohou také vážně poškodit zdraví.

Máme velkou výhodu, že žijeme v naší zemi a v době hmotného dostatku. Nikdy jsme neměli hlad a nestalo se nám, že bychom neměli léky pro své nemocné děti.

Obrovským život zachraňujícím objevem bylo objevení penicilínu a dalších antibiotik.

Má to však i svá negativa. Nadměrné a často neindikované podávání antibiotik, např. na různé virové infekce, vede k tomu, že vznikají bakteriální kmeny resistentní na antibiotika. Dalším velkým rizikem a komplikací antibiotické léčby může být přemnožení bakterie Clostridium difficile , což může vést k zánětu tlustého střeva, který u oslabených jedinců může být až život ohrožujícím stavem.
Clostridium difficile je bakterie, která se běžně vyskytuje ve střevě i zdravých jedinců. Její výskyt se udává až u 10 % populace, někde je uváděno i více, i u zcela malých dětí a kojenců.

Ve zdravém zažívacím ústrojí žijí tzv. přátelské bakterie, které nedovolí Cl. difficile se přemnožit a vyvolat onemocnění.

Jiná situace je však u oslabených jedinců, dlouhodobě hospitalizovaných lidí, u lidí léčených širokospektrými antibiotiky.

Cl. difficile je jedním z nejčastějších původců nosokomiálních infekcí. Přenos je orofekální cestou. Proto je stále tak důležité si řádně umývat ruce mýdlem.

Klostridiové kolitidy mají tendenci se často opakovat. Až u 1/3 postižených se zánět neustále vrací.

Klostridiový průjem bychom neměli podceňovat a jeho léčba, zvláště u závažnějších průběhů, spadá do rukou lékaře.

V každém případě je vhodné jak během léčby, tak i dlouhodobě po ní, užívat probiotika , k zabránění recidivy onemocnění.

Probiotika je vhodné užívat i preventivně, obzvláště tehdy, pokud žijete ve společné domácnosti s někým, kdo má klostridie.

Zahraniční studie prokazují také prospěšný účinek kolostra u klostridiových  kolitid. Imunoglobuliny bovinního kolostra pomáhají v prevenci i léčbě průjmů způsobených Cl. difficile /ale i u průjmů jiné etiologie/.  Nejlépe v kombinaci s probiotiky .

Přeji vám hodně zdraví a pamatujte, že veselá mysl je půl zdraví.

A že strach je špatný rádce.

Takže si myjme ruce, choďme hodně do přírody, hýbejme se, lépe se stravujme, pořádně dýchejme, odpočívejme, relaxujme, dostatečně spěme, dělejme to, co nám působí radost, stýkejme se s pozitivně laděnými lidmi a něco také nechejme na Pánu Bohu, Univerzu, jedno jak budeme nazývat Vyšší moc.

MUDr. Svatava Zatloukalová