Klepe chřipka na dveře?

22.01.2018 22:09

A už je to zase tady.

Media nás informují, že chřipka klepe na dveře.

Je to pravda?

Máme se bát?

Faktem je, že v zimních měsících lidé častěji onemocní respiračními infekty než v létě. Každý respirační infekt však není chřipkou. Jsou to většinou infekty, jejichž příčinou jsou jiné viry než virus chřipky.

Proč jsme v zimě více nemocní?

Důvodů je více.  Jedním z nich je nedostatek slunečního světla, zhoršení naší nálady, nedostatek vitaminu D, to vše vede ke snížení funkce imunitního systému. A když k tomu přidáme, že nedodržujeme přírodní biorytmy, snažíme se i v zimě pokračovat v hektickém tempu dnešní doby, místo abychom zvolnili a odpočívali, stejně jako odpočívá příroda, tak máme zaděláno na nějakou nemoc.

A když nás ještě začnou masírovat media zprávami o chřipce, propadneme davové psychóze, uvěříme tomu, že dostaneme chřipku, tak ji tedy dostaneme. Čemu věříme, to se stává skutečností.

Důležité je mít zdravý imunitní systém.  Na jeho funkci má vliv to, jak žijeme. Jak se stravujeme, jak myslíme, jaké máme postoje, jaké máme vztahy, jak reagujeme na různé životní situace, které se našemu egu nelíbí / pokud je odmítáme, je to pro nás stres, který výrazně snižuje imunitu/ , jak se hýbeme, zda chodíme do přírody, zda odpočíváme, relaxujeme atd. atd.

Každý z nás  však zažívá někdy stres. Proto je dobré přece jen náš imunitní systém v zimních měsících posílit. Například nějakými doplňky stravy.

Třeba kolostrem nebo extrakty z různých východoasijských hub. Je to zdravější a účinnější než očkování proti chřipce.  Kolostrum mohou i malé děti.

A pokud přece jen onemocníme, měli bychom všechny tyto infekty řádně vyležet, odpočívat a použít recepty našich babiček. Není třeba hned běžet pro antibiotika, která na virové infekty stejně nezabírají a jen vedou k problémům resistence různých bakterií na antibiotika.

Také teplota je přirozenou součástí léčebného procesu v těle, proto bychom ji neměli hned srážet Paralenem apod. Pokud máme teplotu vyšší než 38,5 st C, je dobré udělat zábal.

Tělo je moudré a dobře ví, co dělá.

Přeji vám hodně zdraví, užívejte si zimních radovánek, ale také odpočívejte a hlavně nezapomeňte, že veselá mysl, půl zdraví.

MUDr. Svatava Zatloukalová